عباس رجائی
بازنشستگان ذخایر تاریخ مدیریت کشور (بخش دوم)

بازنشستگان ذخایر تاریخ مدیریت کشور (بخش دوم)

"طرح دیدگاه در مورد مسائل جامعه"
🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸

🌷بازنشستگان ذخایر تاریخ مدیریت کشور🌷

(بخش دوم)

چرا باید به مسائل بازنشستگان توجه ویژه نمود؟
 ✍️در بخش اول این مبحث اشاره شد که بازنشستگان یک سرمایه عظیم بالقوه در جامعه ایران است که باید به آن توجه شود و در جایگاه مشورتی سطوح مختلف نظام به حساب آیند.
در این بخش قصد است که به علل و ضرورتهای پرداختن به مسائل این قشر ارزشمند اشاره شود.
یک سوال اساسی همیشه مطرح می‌شود ولی دست اندرکاران حکومتی اعم از دولت و مجلس به سادگی از کنار آن می‌گذرند و توجه لازم را ندارند و آن سوال این است که " چرا باید به مسائل بازنشستگان توجه ویژه نمود؟"
همگی می دانیم که سن بازنشستگی در محدوده ۶۰ سالگی است و در این سنین نیازهای جدیدی به فرد بازنشسته تحمیل می شود این نیازها عبارتند از:
*نیاز به مراقبت‌های ویژه بهداشتی و درمانی
*نیاز به امنیت روانی در زمینه‌های مسکن، معیشت و روابط اجتماعی و خانوادگی
*نیاز به فعالیت‌های ورزشی، تفریحی و مسافرتی 
*نیاز به ایجاد شرایط بروز استعدادهای شخصی در راستای انتقال تجربیات و خودشکوفایی
*نیاز به سر و سامان دادن به فرزندان و اهل خانه
و نیازهائی از این دست.
طبیعتا رسیدن به این امیال و آرزوها و ایجاد شرایط سلامت فکری و روانی دارای هزینه است و فرد بازنشسته باید از نظر مالی توان محقق شدن آن را داشته باشد.
وقتی امروز بر اساس شاخص‌های تعریف شده، خط فقر در محدوده درآمد ۳۵ میلیون تومان در ماه می‌باشد، چند درصد از بازنشستگان دارای درآمد در این حد هستند که فقیر محسوب نشوند و علاوه بر آن نیازهای پیش گفته را نیز مرتفع کنند؟
معمولا بازنشستگان دارای فرزند دانشگاهی، عروس، داماد و نوه هستند و هزینه‌های متفرقه بسیاری دارند که به زندگی آنان تحمیل می‌شود ولی در هیچ‌یک از مقررات حقوقی به آنها توجه نشده است.
بازنشستگان در مقطعی از زندگی هستند که هزینه‌های درمانی سنگینی دارند ولی بیمه‌ها و بیمه‌های تکمیلی از آنان حمایت لازم را ندارند.  
 *بجای نگاه تکریم‌مدارانه با بازنشسته، نگاه ترحم‌آلود و سربار‌گونه وجود دارد و مسئولان دولتی فکر می‌کنند که باید به آنان صدقه داد مثلا در ابتدای سال ۵۰۰هزار تومان هدیه ویژه می دهند و خیال می‌کنند همه مشکلات بازنشسته را حل کرده‌اند. آنان نمی‌دانند که معمولا بازنشسته‌ها جزو بزرگ خاندان‌ها هستند که معمولا پرداخت عیدی سال نو به فرزندان و نوه و ... چندین میلیون می‌شود.
همسان سازی حقوق‌ها با کارکنان شاغل که یک مطالبه به حق بازنشستگان است، بخشی از حل مشکل است که متاسفانه تامین نشده و برخی قصد اجرای آن را ندارند.
به نظر نگارنده، حقوق بازنشستگی باید در محدوده‌ دو برابری نسبت به شاغلین مشابه باشد تا ضمن حفظ کرامت آنان به نیازهای این قشر ارزشمند نیز توجه شده باشد.

چاپ این نوشته

دیدگاه ها

تعداد دیدگاه ها تا کنون (0)